Helen Bartlett е един от най-уважаваните фотографи на семейни портрети в Обединеното кралство. В работата си използва само естествена светлина без светкавица. Helen създава всички свои произведения в черно и бяло, за да сътвори непреходни семейни снимки.
Помолихме я да сподели някои от нещата, които е научила по време на своята дълга и престижна кариера. Прочетете и разберете как да заснемяте красиви снимки на своето семейство.
11 съвета за семейна фотография
1. Дръжте фотоапарата под ръка, а не телефона си
?Първата стъпка към заснемането на страхотни снимки е да се уверите, че фотоапаратът винаги ви е под ръка. Смартфоните правят добри снимки в днешно време, но добрият фотоапарат ви дава много повече контрол над изображенията. Другият недостатък на телефоните е, че лесно се разсейвате от имейли или работа. DSLR или добър компактен фотоапарат ви кара да се концентрирате върху правенето на снимки. Повечето фотоапарати също така ви дават файлове с по-високо качество, с които да работите, което е наистина важно, ако искате да разпечатвате своите снимки. Моето предложение е да държите фотоапарата в своята чанта или на кухненския плот, за да е винаги под ръка, когато ви потрябва.“
2. Заснемане на специални поводи
?Прекрасно е да уловите семейното ежедневие и традиции по Коледа или Великден. Докато децата ви растат, когато разгледат тези изпълнени със спомени снимки, това ще ги върне назад в по-весели времена. Ако времето е хубаво на Коледа, излезте навън с фотоапарата си и с новите играчки на децата. Снимките на деца, които ритат нова футболна топка или карат нови велосипеди, винаги ще ви накарат да се усмихнете и тези моменти предлагат идеална възможност да снимате семейството си по естествен начин.“
3. Започнете рано
?Обикновено започвам да снимам от 8 ч. Обикновено е най-добре децата да се снимат рано сутрин, когато са отпочинали и са закусили обилно. С напредването на деня децата се уморяват, боричкат се за играчки и желанието им да сътрудничат може да се изпари. Ето защо правете официалните или групови снимки рано сутрин. След което през останалото време може да се отпуснете и да правите забавни естествени снимки, без да се притеснявате как ще накарате малчугана да се усмихне на фотоапарата. Съобразете се с графика на детето, за да имате най-голям шанс да направите добри снимки. Снимайте много, снимайте всеки ден и до края на сезона може да направите албум с приключенията на своето семейство, който с удоволствие ще разглеждате.“
4. Включете цялото семейство
?В повечето семейства има един човек, който винаги е зад фотоапарата; когато бях дете, това беше баща ми. Уверете се, че се сменяте, така че всички членове на семейството да са на снимките, тъй като тези изображения ще са важни за децата, когато пораснат. За да направите портрет на цялото семейство, поставете фотоапарата на статив (или върху стабилна повърхност, като маса или пейка в парка) и използвайте самоснимачката. Можете също така да дадете фотоапарата на децата си и да ги накарате да направят снимките. Децата имат творчески наклонности по природа и можем да научим много от техните често неочаквани композиции. Включването на децата в творческия процес ще го превърне в забавно семейно занимание, а може да имат страхотни идеи, за които не сте се сетили. Това също има предимството да предизвика интерес към фотографията – това може да е хобито, което да практикувате заедно през детството и тийнейджърските години или дори да се превърне в бъдещата им кариера.“
5. Заснемете ежедневието
?Отмина времето, когато фотоапаратът се вадеше само за специални събития и празници. В днешно време можем да направим много повече снимки на естествени действия. Снимайте как семейството се е сгушило на дивана в края на дълъг ден. Уловете истинската радост в погледа на вашите деца, когато скачат в леглото ви в ранни зори и са готови за игра в 5 ч. сутринта. Слейте се с обстановката и използвайте по-дълъг обектив или функцията за увеличение на фотоапарата, за да заснемете децата, докато си играят, за да уловите прекрасни естествени образи.“
6. Използвайте обстановката, за да разказвате история
?Опитайте се да уловите елементи от историята в някои от изображенията. Страхотно е, ако направите перфектна портретна снимка, но по-широкият поглед може да бъде също толкова удовлетворяващ. Снимайте вашето дете в неговата стая с играчките му. Придайте мащаб на изображението, на което си играят в парка или местната гора, като снимате вертикално, за да покажете височината на дърветата. Използвайте обстановката творчески, търсейки форми и сенки, отражения и елементи на композицията, за да добавите нещо специално към своите снимки.“
7. Потърсете интересни ъгли и композиции
?Понякога може да уловите нечия същност, без да показвате лицето. Интересните ъгли и гледни точки създават наистина интересни образи. Може да уловите детайлите на малките ръчички на вашето бебе или това как малкият ви юнак настоява да носи гумените си ботуши наобратно. Експериментирайте с настройките на фотоапарата. Използвайте високи скорости на затвора, за да уловите детайлите на движенията. Или запечатайте детето си като фурия, която не се спира, в едно изображение, като намалите скоростта на затвора и използвате статив, който да задържи фотоапарата стабилен, докато детето ви профучава край него. Не се страхувайте да използвате по-висока ISO чувствителност, когато снимате на закрито. Не използвам светкавица въобще и предпочитам да използвам наличната светлина, за да изглеждат снимките естествено. Опитайте да снимате черно-бели изображения, защото са непреходни и ще останат за бъдещите поколения.“
8. Вижте светлината
?Идентифицирайте източника на светлина – ако работите на закрито, използвайте естествена светлина от прозорец и обърнете обекта си към него за красиво осветен портрет. Ако сте навън, потърсете място със сянка, за да осигурите мека и равномерна светлина по лицето на обекта. Ниското зимно слънце може да бъде прекрасно за портрети с атмосфера. Потърсете дълги сенки, които могат да добавят интересни композиционни елементи към снимките ви.
?Обектив с голям отвор на диафрагмата и фиксирано фокусно разстояние е страхотна инвестиция за вашия DSLR или безогледален фотоапарат. Винаги препоръчвам Canon EF 50mm f1.8 STM на фотографи, които работят с DSLR на Canon. Това е висококачествен и евтин обектив с фиксирано фокусно разстояние и широк отвор на диафрагмата. Canon RF 50mm F1.8 STM би бил еквивалент за тези, които използват пълнокадровата безогледална система на Canon. Тези обективи с широк отвор на диафрагмата пропускат много светлина – ето защо са идеални за снимане на деца на закрито.“
9. Слезте на тяхното ниво
?Слезте на нивото на очите на децата, за да видите света от тяхната гледна точка. Опитайте се да седнете или легнете на пода. Този подход може също така да сведе до минимум безпорядъка на заден план и разсейващите елементи в кадъра. Така ще можете да запълните фона с небето, дървета или стени вместо с цялото съдържание на шкафа с играчки, разхвърляно в краката ви, въпреки че е добре да направите и снимка на детето, възхитено от бъркотията, която е сътворило!“
10. Разпечатайте вашите снимки
?Независимо дали имате домашен принтер, или разпечатвате своите снимки онлайн или във фотостудио, трябва да ги разпечатате. Можете дори да поставите снимките си на чаши, плакати и много още. По този начин може да им се наслаждавате всеки ден. Снимките на хартия могат да се запазят и защитят и няма да се изгубят при повреда на компютъра или картата памет.“
11. Забавлявайте се
?Направете така, че на децата да им е забавно, когато ги снимате, и тогава е по-вероятно да ви съдействат. Не очаквайте твърде много от тях особено когато са уморени и ги въвлечете в целия процес. Снимайте любимите им неща, техните плюшени играчки, рисунката, която току-що са направили. Играйте игри, пейте песни, катерете дървета.“
?Не забравяйте, че да снимате вашето семейство е най-забавното нещо, което може да правите с фотоапарат, и се надявам, че тези съвети ще ви накарат да вадите фотоапарата по-често през този сезон и да правите снимки, които ще се превърнат в ценност през следващите години.“
Свързани продукти
-
EF 50mm f/1.8 STM
Ценово-достъпен STM обектив с голям отвор на диафрагмата f/1.8 за обща употреба, снимки при слаба светлина и портретни снимки. -
EF 35mm f/1.4L II USM
Широкоъгълен обектив от професионален клас с естествена перспектива, отвор на диафрагмата f/1.4 и добри характеристики за снимане при слаба светлина. -
RF 50mm F1.8 STM
Компактен, тих и лек 50 mm RF обектив с фиксирано фокусно разстояние и широк отвор на диафрагмата f/1.8 – перфектен избор, за да овладеете творческата си визия.
Свързани статии
Съвети за семейна фотография
Разберете как посланикът на Canon Helen Bartlett откри страстта си към семейната фотография.
Съвети за бебешка фотография
Направете бебешката фотография забавна и се насладете на страхотни резултати.
Правете по-хубави коледни снимки от миналата година
Фотографът Lena Petrova за това как да подобрите вашата празнична фотография.
Топ съвети за показване на разпечатки
Открийте как да преобразите дома си с красиви разпечатки на семейни снимки в галериен стил.